- Panie Adamie, wiem, że jest już Pan u nas trzy lata, ale musimy skończyć naszą współpracę. - powiedział ówczesny szef do mojego klienta.
Na początku tego roku Pan Adam stracił pracę. Pracował w branży budowlanej i z powodu cięcia etatów - a był najmłodszy stażem w firmie, musiał odejść. Miał do wyboru - szukać pracy gdzie indziej lub założyć własną firmę, bo taka myśl już od dłuższego czasu pojawiała się w jego głowie. Etat, który miał w poprzedniej firmie, mógł spokojnie wykonywać w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Kiedy Pan Adam przychodził do mnie z planem założenia firmy, nie wierzył w to, że może otrzymać dotację z UP. Postanowił więc złożyć wniosek o otworzenie firmy, bo był dobry w tym, co robi i czemu chciał się poświęcić. Nie chciał już tracić czasu na załatwianie formalności związanych z dotacją - ze względu na skomplikowaną procedurę, jak mu się wydawało. Jednak stało się tak, że pewnego dnia przyszedł do mojego biura rachunkowego i zaczęliśmy rozmawiać o jego pomyśle. Kiedy mi go opowiedział, zapytałam:
- Dlaczego Pan nie stara się o dotację?
- Szansa, że ją dostanę, jest bardzo mała, a już praktycznie skończyły się pieniądze w UP.
- Może Pan jednak spróbuje? I tak nie ma Pan nic do stracenia, a jedynie może zyskać. To jednak jest około dwudziestu tysięcy, bezzwrotnych na start, a Pana plan jest bardzo przemyślany i sensowny.
- To umówmy się tak, że ja tam jutro pójdę i się wszystkiego dowiem, a jak będzie jakakolwiek szansa, to spróbuję.
Wymagania dotacji
Żeby otrzymać dotację z Urzędu Pracy trzeba spełnić kilka warunków:
- posiadać status osoby bezrobotnej - w niektórych urzędach jest wymagany okres, po jakim można się ubiegać o dotację - np. po miesiącu; czasem dłuższy okres zarejestrowania daje dodatkowe korzyści, jak pierwszeństwo rozpatrywania i przyznawania pieniędzy
- nie można posiadać działalności gospodarczej w okresie dwunastu miesięcy poprzedzających złożenie wniosku
- nie można także odmówić w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy propozycji stażu, pracy lub innej formy pomocy bez konkretnej przyczyny
- warto też posiadać II profil pomocy, który określa, że jest się aktywnie poszukującym pracy i gotowym na oferty ze strony UP
- do dwunastu miesięcy przed złożeniem wniosku nie być karanym za przestępstwa gospodarcze
Kiedy już spełniamy te wszystkie warunki, to możemy zabrać się za przygotowanie wniosku dotacji. Jest on do pobrania na stronie konkretnego Urzędu Pracy, gdzie te wymogi, jeśli są inne, są wypisane także tam.
Zbieranie wymaganych dokumentów
Okazało się, że Pan Adam spełnia te warunki, więc postanowił złożyć ten wniosek. Zaczął od poszukiwania dwóch osób, które mogą poświadczyć za niego, na wypadek gdyby jego plan na firmę nie wypalił lub stało się coś nieoczekiwanego - jednym z warunków utrzymania bezzwrotnej dotacji jest prowadzenie jej przez rok bez zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym.
Biznesplan
W międzyczasie zaczął pisać biznesplan, w którym musi znaleźć się analiza ekonomiczna firmy, najlepiej z uwzględnieniem średniego i minimalnego poziomu zarobków, które wystarczą do płynnego działania firmy. Taki plan powinien być jak najbardziej szczegółowy - przemyślany biznesplan sprawia, że w oczach urzędnika jest się kimś, kto ma pojęcie, co robi. Nie warto stosować metody „lania wody”, a jedynie konkretne fakty lub założenia co do działalności gospodarczej.
W kilku punktach biznesplan można streścić tak:
- analiza ekonomiczna firmy
- analiza konkurencji
- plusy i minusy pomysłu (każdy ma słabe strony)
- doświadczenie i wykształcenie kierunkowe oraz umiejętności przydatne w firmie
Lokal
Kolejnym etapem jest znalezienie lokalu - każdy wnioskodawca ma na to kilka opcji. Najczęstsze rozwiązanie to wyodrębniony pokój w domu, który zostanie przekształcony na pomieszczenie gospodarcze. Wtedy można podpisać umowę o bezpłatne użyczenie z właścicielem i cieszyć się niskimi kosztami prowadzenia firmy. Drugim sposobem jest wynajęcie biura, jednak tutaj koszt prowadzenia firmy wzrasta, ale z tym trzeba się liczyć. Ten wniosek składa się razem z umową, więc warto przemyśleć to szybciej.
Polecenia, współprace, pierwsze zamówienia
Pan Adam przez to, że pracował przez trzy lata w poprzedniej firmie, miał pierwszych klientów oraz znajomości, które sprawiły, że zdobył od nich dokumenty polecające. Wszystkie one mają dotyczyć przyszłej działalności lub potwierdzenia nabytych umiejętności. Mój klient złożył sześć poleceń - z poprzedniej pracy oraz od kilku firm, z którymi współpracował jako pracownik. Dołożył do tego kilka umów o współpracy po rozpoczęciu działalności - z hurtowniami, firmami, których usługi uzupełniały się z tymi jego firmy. Przygotował także wzór umowy na pierwsze zamówienie i poprosił realnie zainteresowane osoby, aby podpisały te deklaracje. One do niczego nie zobowiązują, ale pomagają w zdobyciu pierwszych klientów i nawiązaniu relacji. To czasem bardziej pomaga na samym początku firmy, niż dla dotacji.
Na co przeznaczyć pieniądze?
Różne są potrzeby, więc w zależności od firmy, Podam kilka przykładów, w które warto zainwestować, a które są ogólne dla każdej firmy:
- laptop do pracy
- oprogramowanie - np. antywirusowe, do faktur, pakiet Office
- artykuły biurowe
- towary do 20% całej kwoty dotacji
Jedna uwaga - warto minimalnie zawyżyć kwotę danego sprzętu, ponieważ jeśli jego cena diametralnie pójdzie do góry (powyżej 10%), trzeba będzie z czegoś zrezygnować lub wyłożyć różnicę z własnej kieszeni. Jeśli sprzęt będzie kosztował mniej, niż ktoś założył, można złożyć wniosek i dodać dodatkowe punkty zakupowe wraz z uzasadnieniem.
Składamy wniosek
Pan Adam przygotował wszystkie dokumenty: polecenia, umowy współpracy, napisał biznesplan, zdobył poręczycieli, umowę lokalu oraz przemyślał, na co wydać pieniądze z dotacji. Poszedł więc złożyć wniosek i czekał na odpowiedź. Po około dwóch tygodniach przyszła decyzja. Udało mu się dostać dotację i już od miesiąca prowadzi z powodzeniem własną firmę.
Podsumowanie
Proces składania wniosku o dotację nie jest wcale trudny, jak się wydaje. Warto dobrze przygotować wniosek, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia. Nigdy nie mamy pewności, czy ktoś otrzyma pieniądze na otwarcie firmy, ale jeśli jest okazja skorzystać - czemu nie? Przygotowanie wszystkich dokumentów zajmuje około tygodnia, a czas ten na pewno nie będzie stracony - dzięki przemyśleniu swojej strategii poprzez biznesplan i dotarciu do klientów z pytaniem o możliwość współpracy.
Jeśli zastanawiasz się, czy otworzyć firmę, nie wiesz jak przygotować wniosek dotacji albo potrzebujesz, by ktoś pomógł Ci z biznesplanem - zgłoś się do mnie. Moja firma z powodzeniem przeprowadza klientów przez wszystkie etapy załatwiania. Doradzę Ci, jak najlepiej przedstawić Twoje dobre strony, aby Urząd Pracy także wiedział, że ma do czynienia z przyszłym, świetnym przedsiębiorcą.
[fblike]