Zmiany w podatku VAT 2017

zmiany podatek vat 2017

 

16 listopada 2016 roku Sejm uchwalił ustawę, która wprowadza 22 zmiany w podatku VAT. Wszystkie mają na celu uszczelnić system podatkowy, ponieważ skala wyłudzeń czy naciągnięć ciągle jest dość duża. Czy to podatkowa rewolucja? Na to się nie zanosi. Jednak chciałabym omówić kilka z nich, ponieważ niosą ze sobą istotne informacje dla przedsiębiorców.

Kiedy w przypadku usług budowlanych można stosować odwrócony VAT? Czy i kiedy mogą mnie automatycznie wykreślić z bycia czynnym podatnikiem VAT? Dlaczego nie mogę składać kwartalnego rozliczenia z VAT? Jaka jest wysokość kwoty limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT?

1. Odwrócone obciążenie dla usług budowlanych
Najpierw trzeba spełnić te warunki:

  • Usługodawca oraz usługobiorca są czynnymi podatnikami VAT
  • Usługodawca świadczy usługi jako podwykonawca

Zmiana ta jest szczególnie ważna dla mniejszych firm budowlanych, na których spoczywa obowiązek rozliczenia VATu w terminie oraz ubiegania się o zwrot nadwyżki w ciągu 25 dni, jeśli spełnia warunki zaufanego podatnika VAT (m. in. dwa lata prowadzenia działalności) lub 60 dni w przypadku zwykłej procedury.

W praktyce będzie to wyglądać tak – główny wykonawca normalnie będzie rozliczał podatek od każdej faktury, a firma budowlana, która wystawi ją jako podwykonawca – będzie zmuszona do zapłacenia podatku vat od zakupu, ale nie będzie naliczała podatku vat na  fakturze sprzedaży. Co to oznacza? Firma musi mieć zabezpieczenie finansowe, które pozwoli jej na przetrzymanie okresu, w którym podatek będzie tak jakby „zamrożony”, bo to Skarb Państwa będzie nim obracać, nie firma podwykonawcza.

Wykaz usług znajduje się poniżej:

 

2. Automatyczne wykreślenie z rejestru podatnika VAT

Przepis ten dotyczy firm, które:

  • zawiesiły działalność na minimum sześć miesięcy
  • nie składały deklaracji przez okres 6 miesięcy
  • wystawiania faktur lub faktur korygujących, które nie dotyczyły rzeczywistych czynności
  • dokonywały transakcji z nieuczciwymi kontrahentami i już w momencie sprzedaży wiedziały o takiej możliwości – działały w celu odniesienia korzyści majątkowej nabywcy
  • składania przez sześć miesięcy deklaracji bez wykazywania sprzedaży oraz zakupów z kwotami podatku do odliczenia

3. Automatyczne przekwalifikowanie na podatnika zwolnionego z VAT

Dotyczy to osób, które przez okres sześć miesięcy wykazywały tylko sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Aczkolwiek tutaj można złożyć wyjaśnienia w organie właściwym i pozostać czynnym podatnikiem VAT w przypadku okoliczności łagodzących. Wystarczy udowodnić, że wynika to ze specyfiki działalności gospodarczej, nie z zaprzestania sprzedaży opodatkowanej.

4. Rozliczanie kwartalne podatku VAT

Teraz taką możliwość będą mieli tylko mali podatnicy. Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej przez okres dwunastu miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia firmy nie będą miały możliwości rozliczania kwartalnego VAT.

5. Podwyższenie kwoty limitu zwalniającej z bycia podatnikiem VAT

Od tego roku kwota została zwiększona ze 150 tysięcy i wynosi 200 tysięcy złotych. Do takiej kwoty firma nie będzie musiała przechodzić na rozliczenie podatku VAT.

Czy to ważne zmiany?

Na pewno zmiana rozliczenia kwartalnego na miesięczne pozwoli na lepszą kontrolę przepływu pieniędzy i zmniejszenie ilości wyłudzeń. Rozszerzenie limitu do dwustu tysięcy zmniejszy na pewno koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Na minus mogę zaliczyć fakt, że odwrócony VAT może być bardzo szkodliwy dla małych firm budowlanych, które są podwykonawcami zlecenia i będą musiały czekać na zwrot podatku. W przypadku dużych inwestycji – to może być problem nie do przeskoczenia.

[fblike]

Kategoria: Księgowość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *