W przyszłym roku możemy się spodziewać niemałych zmian dotyczących prowadzenia działalności. Prawo przedsiębiorców – tak nazywa się roboczo ustawa, która wprowadzi szereg zmian, wprowadzająca przywileje dla wszystkich, którzy prowadzą własne firmy. Są tam plusy dla nowych firm, jak i tych, którzy mają je już od wielu lat. Co się zmieni?
Sześć miesięcy bez ZUSu dla nowych firm. Działalność na małą skalę nie będzie opodatkowana. Likwidacja numeru REGON. Domniemanie uczciwości w przypadku sporów z urzędami.
1. ZUS dla nowych firm
Obecnie każda, nowo otwarta firma dostaje ulgę w postaci „małego ZUSu” przez dwa lata działalności. Nowe przepisy sprawią, że ten okres się wydłuży, ponieważ przez pierwsze sześć miesięcy przedsiębiorca będzie zwolniony z płacenia ZUSu. To ułatwi rozkręcanie działalności i da szansę na przetrwanie małym firmom – ze statystyk wynika, że do dwóch lat zamykanych jest 90% firm. Najpierw pół roku bez ZUSu, a potem przez dwa lata ta niższa składka. Tutaj prawo wyraźnie zmieni się na korzyść „małej działalności”, czym też zachęci do otwierania własnej firmy.
2. Działalność na małą skalę – sporadyczny handel, udzielanie korepetycji
Kiedy ustawa wejdzie w życie, mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy osiągają przychody mniejsze niż 50% minimalnego wynagrodzenia – taka działalność nie będzie musiała być zgłaszana, bo już nie będzie działalnością w rozumieniu prawa. To ulga dla wszystkich, którzy udzielają korepetycji czy handlują sporadycznie towarem – nie trzeba będzie tego zgłaszać i płacić comiesięcznych składek.
3. Przepisy na korzyść przedsiębiorcy
Ustawa wprowadzi także jedną, bardzo ważną zmianę z perspektywy ewentualnych sporów czy niejasności pomiędzy urzędem a firmą. Przedsiębiorca będzie traktowany jako osoba uprzywilejowana, jeśli nie zostanie mu udowodniona żadna wina – zasada domniemanej uczciwości. Obecnie jest tak, że właściciel firmy musi udowadniać to, że nie popełnił wykroczenia. Także niejasne przepisy czy wątpliwe sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców – zostanie wprowadzona przyjazna interpretacja przepisów.
4. Likwidacja numeru REGON i załatwianie spraw urzędowych przez telefon, email
Po usunięciu numerów REGON, do kontaktów z urzędami będzie wystarczał numer NIP. Ułatwiona zostanie także komunikacja – za zgodą przedsiębiorcy niektóre sprawy urzędowe można będzie załatwić przez telefon, email czy za pomocą innych środków komunikacji.
Czyżby była szansa, żeby załatwić sprawę urzędową przez Messengera? SMSem? Obecnie brzmi to jak Science Fiction, ale może za jakiś czas nastąpi taka zmiana? Furtka do tego już się tworzy – jeśli „inne formy komunikacji” nie zostaną dokładnie opisane.
Podsumowanie
Pakiet dla przedsiębiorców będzie stanowił znaczne ułatwienie w prawie, ale… wszystko też będzie zależeć od interpretacji urzędów. Mam jednak nadzieję, że działanie na korzyść przedsiębiorcy stanie się rzeczywistością i normą, bo prowadzenie firmy jest korzystne także dla Państwa. Urzędy mają dodatkowo wydawać napisane prostym językiem „objaśnienia przepisów”, które sprawią, że przedsiębiorca będzie chroniony w trakcie kontroli, jeśli się do nich zastosuje. Jeśli te zmiany wejdę, postrzegam je bardzo pozytywnie i cieszę się, że prowadzenie firmy stanie się łatwiejsze.
[fblike]